Marzysz o wydaniu książki? Zastanawiasz się, czy tradycyjne wydawnictwo opublikuje Twój debiut? Spokojnie, to nie jedyna droga. Możesz samodzielnie stworzyć i wprawić w ruch machinę wydawniczą. Opowiem Ci, jak w 15 krokach wydać książkę w ramach self-publishingu. Dowiesz się, co Cię czeka od postawienia ostatniej kropki w manuskrypcie do podpisania pierwszych egzemplarzy. A co najważniejsze – sprawdzisz, jakie są koszty self-publishingu.

Zanim zaczniesz pisać – self-publisher jest trochę przedsiębiorcą

Pisarzy zawsze otaczała mgiełka mistycyzmu. Jak ich sobie wyobrażamy? Mahoniowy gabinet, mury regałów z książkami, stosy karteluszek na biurku (sporo z nich jest upapranych kawą), a pomiędzy nimi na skrawku niepodbitej przez zapiski przestrzeni stoi maszyna. W XXI-wiecznej wersji: laptop. Nad nim zgarbiona postać w okularach i zarzuconym na ramionach szalu (dla szczypty awangardy). Siedzi i stuka. Słowo za słowem. Kosmyki czupryny podskakują od impetu trzaskanych literek. 

Wizja kusząca, ale dzisiaj pisarz – a tym bardziej self-publishermusi być też przedsiębiorcą!

Dlatego zanim zaczniesz pisać, zbadaj rynek. Zobacz, co się wydaje i sprzedaje, jakie masz szanse przebicia. Wiem, co sobie teraz myślisz: Ale jak to? Mam pomysł, natchnienie i piszę, co mi w duszy gra. I jasne, pisz, nie wątp w siebie, ale myśl też realistycznie. Wydawnictwa sortują nadsyłane propozycje wydawnicze w dwie szufladki: jest potencjał – wydamy, nie ma potencjału – nie wydamy. W wersji wygładzonej: Na razie nie jesteśmy zainteresowani Państwa propozycją, ale proszę dalej tworzyć. Życzymy powodzenia. Za to Tobie brakuje obiektywizmu, szczególnie, kiedy dzieło jest już skończone. Dlatego zanim zabierzesz się za samodzielne wydawanie książkisprawdź, czy ktoś to kupi.

Napisanie książki to małe piwo. Proces self-publishingu to już cały browar

Książka napisana? Świetnie! Ale to wcale nie był najcięższy etap. Teraz trzeba wyłączyć tryb pisarz i włączyć przedsiębiorczy self-publisher. Zajmiemy się 15 punktami, które pomogą Ci uporządkować wiedzę o tym, jak wydać książkę samodzielnie:

 

 • Redakcja i korekta książki – etap najważniejszy, must have! To ten etap self-publishingu, na którym musisz zakneblować wewnętrznego sknerusa. Nie, nie możesz oddać swojej książki do redakcji sąsiadce po polonistyce. To ma być porządna robota. To ma być mentor. To ma być ktoś, kto Ci powie, które fragmenty nadają się do kasacji, które błyszczą, a które warto rozwinąć.
 • Skład i oprawa graficzna – druga sprawa, na której nie możesz oszczędzać. Wydawnictwa wiedzą, jakie okładki przyciągają, i mają od tego specjalistów. Ty również powierz to specjaliście. I niech nie przyjdzie Ci do głowy projektowanie okładki i składanie tekstu w Canvie!
 • Beta readerzy – ktoś Ci musi powiedzieć, czy książka jest zjadliwa. Nie mama, nie tata, nie pozostała familia. Niech to będzie ktoś, kto siedzi w branży i nie ma oporów przed krytykowaniem, kiedy trzeba, i chwaleniem, kiedy to uzasadnione. Pss! Mogę zostać Twoim beta readerem i przygotować recenzję tekstu.
 • Druk gramatura papieru, okładka twarda, miękka, ze skrzydełkami lub bez, specjalne elementy graficzne czy nie – jako self-publisher też musisz podjąć takie decyzje i wybrać drukarnię, która zrealizuje Twój projekt porządnie, a przy tym nie zrujnuje portfela.
 • Działalność gospodarcza/rozliczanie się z urzędem skarbowym – niewykluczone, że potrzebna będzie konsultacja księgowo-prawna. Jak mówiłam: self-publisher też jest przedsiębiorcą.
 • Zaplecze logistyczne – musisz pomyśleć o tym, jaka będzie wielkość nakładu i gdzie będziesz trzymać gotowe egzemplarze. Wyobraź sobie nawet 1000 książek. Widzisz je? A teraz wyobraź je sobie w Twoim mieszkaniu. Masz jeszcze miejsce do spania? Jeśli nie, to trzeba będzie zastanowić się nad magazynem i systemem wysyłki zamówień.
 • Marketing i sprzedaż – jeśli masz zbudowaną solidną społeczność w social mediach, to możesz spać spokojniej. Odpowiednio zaplanowana kampania marketingowa powinna zapewnić Ci kupujących.

Ile kosztuje wydanie książki samemu?

Żeby rozmawiać o konkretnych stawkach za usługi i kosztach, przyjmiemy, że książka ma 350 000 znaków ze spacjami (czyli 8,75 arkusza wydawniczego). Na podstawie znaków ze spacjami oblicza się koszt redakcji, korekty i składu.

Koszt self-publishingu: redakcja i korekta

Jeśli zamierzasz oszczędzać na redakcji i szukać osoby, która godzi się na pracę za głodową stawkę, to odłóż self-publishing na później. Oswój się z myślą, że samodzielne wydawanie książki kosztuje, a redakcja i korekta są najważniejsze. A jeśli ten etap masz za sobą, jedziemy z kosztami.

Koszt redakcji książki zależy od: jakości tekstu (dużo błędów = dużo pracy redaktora = wyższa stawka), objętości (podstawą do rozliczania się jest arkusz wydawniczy, czyli 40 000 znaków ze spacjami), rodzaju tekstu (inaczej się poprawia romans, inaczej fabularyzowaną powieść historyczną, a inaczej poradnik o diecie keto) oraz czasu realizacji zlecenia (im szybciej chcesz dostać tekst, tym więcej zapłacisz).

Ceny redakcji książki mieszczą się w przedziale 120 – 250 zł za 40 000 znaków ze spacjami (są też wyższe stawki). Jaki będzie przybliżony koszt redakcji książki o objętości 350 000 znaków ze spacjami? W zależności od stawki za redakcję zapłacisz od 1050 zł do 2187 zł (nastaw się raczej na koszty bliższe tej górnej granicy). Pss! Dla self-publisherów przygotowałam w ofercie coś specjalnego: redakcję połączoną z mentoringiem i recenzją beta readera.

A jaki będzie koszt korekty książki? Stawki za korektę wahają się od 60 zł do 125 zł za 40 000 znaków ze spacjami. Czyli zwykle jest to ok. 50% ceny redakcji. Zatem koszt korekty książki o objętości 350 000 znaków ze spacjami wyniesie od 525 zł do 1093 zł.

Za kompleksową usługę korekty i redakcji zapłacisz od 1575 zł do 3280 zł (książka o objętości 350 000 znaków ze spacjami). Pss! Nie zrażaj się wysokimi stawkami, nawet jeszcze wyższymi niż te, które podałam. Często sygnalizują one, że redaktor i korektor odpowiednio wyceniają swoje usługi i wiedzą, ile wysiłku włożą w tekst, by Twój debiut i pierwsze kroki w świecie self-publishingu były udane. Sprawdź tutaj, ile zapłacisz za redakcję i korektę książki, jeśli skorzystasz z moich usług.

Koszt self-publishingu: skład i oprawa graficzna

Koszty składu również zależą. Dla wyceny składu kluczowa jest liczba grafik i innych elementów, które mają się pojawić w publikacji. Inaczej się składa ciągły tekst, a inaczej bajkę dla dzieci z dziesiątkami ilustracji. Znaczenie ma również końcowy format książki. Jeśli oprócz wersji drukowanej zdecydujesz się na cyfrową, przygotowanie publikacji pod czytniki zwiększy koszt składu. Spośród formatów przyjaznych czytnikom możesz wybrać: EPUB (działający na większości czytników poza Kindle) lub MOBI (przeznaczony dla czytników Kindle).

Znaleźć konkretny cennik to niełatwe zadanie. Według mojego researchu cena składu książki waha się od 80 zł do 180 zł za 40 000 znaków ze spacjami. Jednak każdy projekt jest inny. Im więcej grafik, przypisów, tabel, wykresów, tym wyższy koszt.

Zatem do kosztu samodzielnego wydania książki (o objętości 350 000 znaków ze spacjami) dodajemy koszt składu: od 700 zł do 1575 zł.

Pomyśl jeszcze o projekcie okładki! Polecam zlecić to fachowcowi. Wydawnictwa wiedzą, jakie okładki się sprzedają na rynku, a nad ich projektami czuwają graficy. Ty nie masz takiego doświadczenia, dlatego jeśli zlecisz zaprojektowanie okładki profesjonaliście, musisz przygotować się na dodatkowy koszt z przedziału 100 – 400 zł, a nawet i 1000 zł.

Pora na przykłady. Zleć grafikę profesjonaliście, żeby okładka Twojej książki nie przypominała jednego z tych potworków:

Okładki do artykułu jak wydać książkę samodzielnie

Źródło: naekranie.pl

Jak złożyć książkę w Canvie? Najlepiej tego nie robić!

Zadam inne pytanie: jak wydać książkę i utopić niemałe pieniądze na nieudany debiut self-publishera? Odpowiedź jest prosta: złożyć ją w Canvie. 

Praca składacza jest żmudna i drobiazgowa. To nie tylko dobranie fontów i opakowanie tekstu w 300 stron do druku. Nie będę Cię tu męczyć opisami regulowania światła, odstępów między literami, interlinii, usuwania wdów, bękartów i szewców. Musisz wiedzieć jedno: Canva to nie jest program do składania książki. Po prostu.

Przy wydawaniu książki w self-publishingu ważne jest, ile razy redaktor/korektor czyta tekst. Im więcej, tym lepiej. Po składzie obowiązkowo korektor musi sprawdzić treść jeszcze raz. To tzw. korekta poskładowa. I nie da się jej zrobić w Canvie.

Nawet jeśli ktokolwiek (szaleniec jakiś!) podejmie się sprawdzenia tak złożonej książki, Ty nie zobaczysz nanoszonych poprawek, bo program nie oferuje trybu śledzenia zmian. Co więcej: wielu poprawek nawet nie będziesz w stanie nanieść! Błędne dzielenie wyrazów, pojedyncze słowa w ostatnich wersach akapitów, wiszące spójniki Canva nie jest taka mocna, żeby wiedzieć, że to błędy, które usuwa się podczas korekty.

Koszt self-publishingu: druk

Cenniki drukarni i koszty druku Marian, tu jest jakby luksusowo. Wierzę, że jesteś zdeterminowanym self-publisherem i śmiało myślisz o wydaniu książki samodzielnie. Zatem zajmijmy się usługą luksusową kosztami druku.

Rodzaj papieru, okładka twarda, okładka miękka, ze skrzydełkami lub bez, z dodatkowymi grafikami, z polewą lub bez – to wszystko wpłynie na końcowy koszt wydruku. Renoma drukarni też ma znaczenie. 

Wśród najczęściej polecanych drukarni powtarzają się: Akapit z Lublina, ABEDIK, Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca, Sowa.

Ciężko znaleźć jednoznaczne cenniki usług drukarskich. Każde zlecenie jest wyceniane indywidualnie. Według mojego researchu koszt druku to od 25 zł do 40 zł za egzemplarz w przypadku nakładu do 1000 egzemplarzy. Przy nakładzie powyżej 1000 egzemplarzy koszt spada do 6 – 10 zł za egzemplarz (uwaga: obecnie ceny się drastycznie zmieniają i wzrastają).

Zatem do kosztów samodzielnego wydania książki dodajmy koszt druku. Przyjmujemy, że zamówimy 1000 egzemplarzy. Druk wyniesie od 6000 zł do 10 000 zł.

Podsumowanie kosztów redakcji, korekty, składu i druku

Jesteś już w połowie drogi do samodzielnego wydania książki. Podsumujmy koszty.

 • redakcja i korekta: od 1575 zł do 3280 zł
 • skład i oprawa graficzna: od 700 zł do 1575 zł + od 100 zł do 400 zł (grafika) = 800 zł do 1975 zł
 • druk: od 6000 zł do 10 000 zł

Prace techniczne – redakcja, korekta, skład, grafika, druk – wyniosą od 8375 zł do 15 255 zł. Nastaw się na koszty raczej powyżej 10 000 zł.

Czy self-publisher musi mieć ISBN?

Numer ISBN służy do identyfikacji wydawców. Nadaje się go większości publikacji. Jest to po prostu dobra praktyka i obyczaj w branży wydawniczej. Żadna ustawa nie reguluje nadawania ISBN, nie ma przepisu, który nakazuje nadać ISBN.

Podpowiem tylko, że niektórzy dystrybutorzy wersji cyfrowych wymagają numeru ISBN. Jeśli zdecydujesz się wydać książkę również w cyfrowych formatach, możesz rozważyć pozyskanie ISBN. Przyda Ci się on, kiedy zechcesz współpracować z dystrybutorami.

Nadawanie ISBN jest bezpłatne i odbywa się online. Zarejestruj się w serwisie e-isbn.pl. Tam krok po kroku nadasz swojej książce numer ISBN.

Logistyka w self-publishingu: magazyn, system wysyłki

Jeśli nie masz szwagra, który może udostępnić Ci magazyn (z odpowiednimi warunkami do przechowywania książek), do swojej listy jak wydać książkę bez wydawnictwa dodaj koszty magazynowania

Tutaj kwoty są przeróżne. Oferta jest przygotowywana indywidualnie dla każdego klienta. Jednym z polecanych dostawców takiej kompleksowej usługi logistycznej jest Imker. Zespół Imkera może zmagazynować Twoje książki oraz pomóc w wysyłce podczas sprzedaży. Wyobraź sobie, że pakujesz 1000 egzemplarzy samodzielnie w swoim mieszkaniu!

Inne koszty wydania książki w self-publishingu: księgowość, działalność gospodarcza, strona sprzedażowa, marketing

Jako self-publisher musisz zatroszczyć się także o formę rozliczania zysków ze sprzedaży. Jeśli jesteś zieloniutki w temacie fiskusa, ZUS-u i biurokracji, rozważ pomoc ksiegowo-prawną. Koszt konsultacji księgowej i prawnej jest różny, ale rozsądny przedział to 150 – 300 zł.

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż organiczną, we własnych kanałach komunikacji, miejscach w sieci, to pomyśl o stworzeniu strony sprzedażowej. To może być prosty landing page. Musisz zaopatrzyć go w odpowiednie regulaminy i zapisy o RODO (to dodatkowy koszt) i podpiąć system płatności (który również pobiera prowizję od sprzedaży). Niewykluczone, że będzie Ci potrzebna pomoc magika od WordPressa i ogólnie technologii

Złote rady, czyli self-publishing z głową i sprytniej

Pora na crème de la crème. Podpowiem Ci, co możesz zrobić, aby przejść przez self-publishing suchą stopą i zwiększyć swoje szanse na sukces.

Pisz, ale pokaż się też światu możesz gardzić Instagramem, Facebookiem i Markiem Zuckerbergiem, ale rozdmuchane konto w mediach społecznościowych pomoże Ci w sprzedaży książki. Podejdź do tego na poważnie i pamiętaj: jako autor jesteś też przedsiębiorcą. Pisarz również musi budować swoją markę osobistą. 

Przedsprzedaż jako źródło dodatkowego finansowania jeśli masz zbudowaną społeczność w social mediach, zorganizuj przedsprzedaż. Zbuduj napięcie, opowiadaj o procesie, dziel się urywkami z książki. Przygotuj stronę sprzedażową i wystartuj z przedsprzedażą. W ten sposób pozyskasz (chociaż częściowe) fundusze np. na druk.

Beta readerzy zanim zaczniesz się zastanawiać, jak wydać książkę, oddaj ją beta readerowi. Jeśli 5 osób powie Ci, że słabiutka ta książka, słabiutka, to zatrzymaj się. Nie staraj się orać pole bez wołu. Zaharujesz się, pieniądze znikną, a książka nie chwyci na rynku. Rozważ płatną usługę beta readingu.

Koszt opinii beta readera to ok. 160 zł za 40 000 znaków ze spacjami.

Jak wydać książkę samodzielnie w ramach self-publishingu – podsumowanie

Jeśli jesteś aż tutaj, to nadmiar informacji i kosztów boli jak strzał mokrym ręcznikiem w twarz. Ułóżmy najważniejsze sprawy do ogarnięcia przy self-publishingu w punkty. 

 1. Napisanie książki (to ta najłatwiejsza część).
 2. Redakcja – pierwsze czytanie zaraz po napisaniu.
 3. Twoja praca nad poprawkami po redakcji.
 4. Korekta – drugie czytanie (już po redakcji).
 5. Twoja praca nad poprawkami po korekcie.
 6. Skład i oprawa graficzna.
 7. Korekta poskładowa.
 8. Organizacja druku.
 9. Organizacja logistyki – magazyn, system wysyłki.
 10. Nadawanie ISBN (opcjonalnie).
 11. Beta readerzy.
 12. Tworzenie strony sprzedażowej (jeśli jej nie masz, a chcesz mieć), landing page.
 13. Uporządkowanie spraw prawno-księgowych.
 14. Pokazanie się w sieci – media społecznościowe.
 15. Przedsprzedaż (opcjonalnie).

Checklista początkującego self-publishera do pobrania

Pobierz checklistę „ Jak wydać książkę samodzielnie – self-publishing krok po kroku”

Przygotowałam krótką i treściwą checklistę z punktami do odhaczenia dla początkującego self-publishera. Wydrukuj ją i spełnij marzenie o wydaniu książki bez wydawnictwa!