Napisałem, wydałem… spiracili! Godziny planowania i researchu, długie popołudnia spędzone na wystukiwanie literka po literce swojego e-booka… A ktoś po prostu wziął i bezpardonowo wrzucił Twój e-book na chomikuj.pl. Jak się ustrzec przed złodziejami? Jak zabezpieczyć ebooka przed kradzieżą i chronić swoją własność intelektualną?
Metody piractwa ebooków – abordaż XXI wieku
Rozczaruję Cię: żaden cuchnący rybą jegomość nie wyrwie z zawiasów drzwi do Twojego domu, nie przystawi Ci pistoletu skałkowego pod brodę i nie warknie: „Oddawaj pendrajwa z e-bookiem” na jednym rumowym wydechu. Rzeczywistość jest mniej ekscytująca, a powszechne metody piractwa ebooków są następujące:
- wykorzystanie sieci peer-to-peer (P2P),
- udostępnianie treści na stronach torrentowych,
- dzielenie się plikami na stronach typu chomikuj.pl, freedisc.pl itp.
Ale Twój e-book wcale nie musi paść ofiarą doświadczonego Czarnobrodego. Można sobie dokleić brodę, założyć opaskę na oko, posadzić małpę na ramieniu i przesłać e-book sąsiadce, fryzjerce, pani z warzywniaka. Te puszczą plik dalej, aż nie wiedzieć kiedy wyląduje on w sieci, dostępny dla wszystkich. Na Facebooku są nawet zamknięte grupy, do których trzeba zostać zaproszonym, a w których kwitnie „bezinteresowna” wymiana książkami i e-bookami. Bo czytać jest mądrze, hej!
Weszliśmy do pirackiego gniazda i wybadaliśmy wroga, teraz pytanie: co można z tym zrobić? Jak zabezpieczyć e-book przed kopiowaniem?
Technologia DRM (digital rights management)
DRM to najpowszechniejsza metoda ochrony e-booka przed nielegalnym rozpowszechnianiem. Umożliwia kodowanie treści e-booka w taki sposób, że dostęp do niej mają tylko osoby, które legalnie kupiły produkt. (Pss! Nie musisz się znać się na technologii DRM, możesz poprosić osobę zajmującą się składem, aby pomogła Ci wprowadzić te zabezpieczenia).
Jak działa DRM:
- szyfruje treść e-booka w taki sposób, że jest ona dostępna dopiero po wpisaniu klucza, który czytelnik otrzymuje przy zakupie,
- ogranicza dostęp dla określonej liczby użytkowników, a więc tylko uprawnieni użytkownicy mogą wyświetlać treść,
- określa liczbę urządzeń, na których plik może być odczytywany,
- jeśli plik zostanie zmieniony bądź naruszony, technologia DRM uniemożliwia dostęp do niego.
Wady technologii DRM:
Takie zabezpieczenia najzwyczajniej w świecie utrudniają użytkowanie. Czytelnik nie będzie mógł wyświetlić treści na wszystkich swoich urządzeniach, a wpisywanie klucza, aby odszyfrować treść, może go wkurzać. A to z kolei może się przełożyć na słabszą sprzedaż. To trochę tak, jakby swoją skrzynię skarbów zamknąć na klucz, owinąć łańcuchem z kłódką, zabandażować folią bąbelkową, spożywczą, aluminiową, gazetą, wsadzić do kartonu, zawiązać sznurkiem, wpakować do czarnego worka, zakopać w ogrodzie, a na mapie skarbów nie zostawić krzyżyka. Pirat może nie znajdzie, ale czytelnik, który nie chce skarbu ukraść, a tylko na niego popatrzeć, straci cierpliwość.
Wśród rozwiązań DRM najpopularniejszymi są: Adobe DRM, Kindle DRM, Apple DRM.
Znak wodny (watermark)
Najprostszą i podstawową metodą jak zabezpieczyć ebook przed kradzieżą jest umieszczenie w pliku znaku wodnego.
Zwykle na dole strony w e-booku dodaje się dane kupującego, może to być: imię i nazwisko, a może być indywidualny numer przypisany konkretnemu czytelnikowi. Jeśli e-book wypłynie pirackim statkiem na szerokie wody chomikuj.pl, wystarczy, że zweryfikujesz umieszczony w nim znak wodny i wytropisz korsarza! A potem już tylko: grzeczna prośba o usunięcie pliku lub w drastyczniejszej wersji: sąd dla pirata (bo XXI wiek, prawa człowieka i te sprawy) i stryczek.
Znak wodny możesz umieścić w e-booku samodzielnie. Wypróbuj wtyczkę WaterMark PDF for WooCommerce. W zależności od wersji – płatnej bądź darmowej – dostępne są w niej różne opcje: od wyboru fontu watermarka po oznaczenie miejsca, w którym ma widnieć w pliku.
Blokowanie kopiowania tekstu
Ta metoda ochrony e-booka przed kradzieżą jest bardzo prosta. Dzięki specjalnym programom można zablokować możliwość kopiowania fragmentów tekstu w pliku PDF. Użytkownik nie może wówczas przekleić tekstu do innego pliku.
Blokadę kopiowania tekstu możesz założyć w darmowych programach, o których szerzej opowiem poniżej. Są to: pdf2go.com oraz bardzo oldschoolowy pdfill.com.
Monitorowanie sieci – czyli jak zabezpieczyć ebook przed kradzieżą, wersja dla profesjonalnych łowców głów
Pirata na oceanicznych szlakach namierzyć trudno, ale tego w sieci można próbować. Po publikacji e-booka działaj: ustaw filtry wyszukiwania swojego tytułu w popularnych portalach, znanych z rozpowszechniania nielegalnych kopii. Dzięki temu gdy tylko Twój e-book zostanie udostępniony, otrzymasz powiadomienie.
Zachowaj zimną krew: nie proś od razu o usunięcie pliku – zrób screeny, aby mieć dowód, że Twój e-book został skradziony, a także pobierz plik, aby sprawdzić znak wodny i namierzyć kupującego, który naruszył Twoją własność intelektualną.
Darmowe programy do zabezpieczania ebooka przed kradzieżą
Przejdźmy do nich od razu:
- prosta strona pdf2go.pl,
- darmowa aplikacja z ery Windowsa XP: New Pdfill PDF Editor 15.
W pierwszym rozwiązaniu możesz dodać hasło chroniącego przed edycją dokumentu, a także zabezpieczenie przed kopiowaniem tekstu, drukowaniem i innymi modyfikacjami. Tekst staje się zatem trudniejszy do skopiowania bez specjalistycznych programów OCR.
Tak wygląda kokpit pdf2go.pl:
Drugie rozwiązanie, Pdfill, zapewnia podobne zabezpieczenia, ale nie można w nim ustawić hasła chroniącego pliku przed edycją.
Tak wygląda kokpit Pdfill:
Czy metody ochrony ebooka przed kradzieżą są skuteczne?
Żadna z metod nie gwarantuje, że Jack Sparrow nie zejdzie na ląd i nie porwie Twojego e-booka na swoją Czarną Perłę czy innego Latającego Holendra (ale tam już inny kapitan…). Im więcej metod ochrony zastosujesz, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że technologie DRM da się obejść, znak wodny umieszczony na dole strony można obciąć w programie graficznym, a monitorowanie internetu może być wyczerpujące.
Jeśli jednak uda Ci się wytropić korsarza, nie bój się go. Stawia opór? Możesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej. (Na stryczek może nikogo nie wyślesz, ale skutecznie zniechęcisz do kolejnych pirackich wyskoków w oparach rumu).
Jeśli jeszcze nie zastanawiasz się nad tym, jak zabezpieczyć ebook przed kradzieżą, a po głowie chodzi Ci jedynie pomysł na własny produkt cyfrowy, sprawdź mój artykuł Jak napisać książkę krok po kroku. Dowiesz się, jak szukać inspiracji, zaplanować i napisać dobrą publikację.