Profesjonalna korekta i redakcja tekstu – oferta

Jeśli chcesz napisać książkę, sprzedać branżowego e-booka, tworzyć eksperckiego bloga, przygotować materiały reklamowe dla swojej marki, słowem: chcesz tworzyć treści, korekta i redakcja tekstu to usługa dla Ciebie.

Wezmę Cię za rękę i wyjaśnię:

– co to jest korekta i redakcja tekstu;

– czym się różni korekta od redakcji;

– ile kosztuje redakcja tekstu;

– ile kosztuje korekta tekstu;

– czy można skorzystać tylko z usługi korekty;

– ile trwa poprawianie tekstu;

– jak wygląda współpraca z korektorką. 

Pisanie tekstu, korekta i redakcja tekstu

Złap oddech po maratonie pisania, a swoje dzieło oddaj do redakcji i korekty.

 

Pss! Pisanie to bardziej sztafeta. Niemało się natrudziłeś, by w niej wystartować.

Najpierw budowanie formy: pomysł na historię, planowanie fabuły, kreacja bohaterów.

Potem trening na bieżni: zarwane na pisaniu wieczory, wykreślanie, pisanie od nowa, blokada twórcza, problemy z motywacją.

W końcu bieg w sztafecie: puszczasz swoje dzieło w świat. Rosną w Tobie obawy i zwalniasz.

Czy mój tekst się komuś spodoba?

Czy są w nim błędy? A jeśli czytelnik je zauważy?

A może jest chaotyczny i nikt nie zrozumie wartościowej treści, którą chciałem się podzielić?

Czy ja w ogóle umiem pisać?! Mój styl jest tragiczny.

I tutaj w połowie biegu spotykasz mnie. Przejmę od Ciebie pałeczkę i pomknę z Twoim tekstem do mety.

Jak pomagam tekstom dotrzeć do mety?

Redakcja tekstu – pierwszy krok do profesjonalnej treści. 

Redakcja to coś więcej niż wyłapywanie literówek i brakujących przecinków. Przy pierwszym czytaniu redaktor troszczy się o spójność tekstu, zaznacza niejasne miejsca, sugeruje, co trzeba rozwinąć, a co wyciąć. Wygładza styl i odciąża toporne zdania, ale szanuje autorski głos.

Sprawdza wszystkie fakty, daty, nazwiska, pojęcia, by do tekstu nie wkradł się żaden błąd merytoryczny.

Podpowiada, co można napisać lepiej, aby przykuć uwagę czytelnika, a co wykreślić, by odbiorca nie skończył lektury po jednym rozdziale i z trzaskiem nie postawił jej na najciemniejszej półce regału.

Redaktor rozprawi się także z błędami ortograficznymi, interpunkcyjnymi, leksykalnymi i gramatycznymi.

Najprościej mówiąc: redakcja tekstu to pierwsze czytanie po autorze. Jeśli właśnie zamknąłeś Worda, postawiłeś ostatnią kropkę w e-booku, skończyłeś pisać epilog do powieści, to potrzebujesz redakcji, a nie korekty. Pss! Mogę się tym dla Ciebie zająć.

 

profesjonalna korekta i redakcja tekstu

Korekta tekstu – ostatnie szlify, by treść była bezbłędna. 

Korekta tekstu polega na usuwaniu błędów, które pozostały po redakcji. Zakres ingerencji w tekst jest znacznie mniejszy i najczęściej obejmuje tropienie literówek, drobnych błędów interpunkcyjnych i ortograficznych. 

Korektor zajmuje się także błędami powstałymi przy składaniu publikacji. Nanosi wtedy poprawki na pliku pdf po złożeniu tekstu przez składacza i przygotowaniu do druku. W przypadku produktów cyfrowych (np. e-booków) korektor pracuje na obrobionym graficznie pliku.

Przyjacielska rada: jeśli oddasz swojego e-booka (książkę) grafikowi lub składaczowi, by go złożył i oprawił graficznie, pamiętaj, aby gotowy plik oddać jeszcze do korekty – błędy składu obniżają jakość czytania i decydują o (nie)zadowoleniu odbiorców.

Zapamiętaj: korekta to drugie czytanie tekstu, czyli już po redakcji (!). Jeśli ktoś już widział i gruntownie poprawił Twój tekst, usługa korekty to coś dla Ciebie. 

Jeśli nie wiesz, czego potrzebujesz, a korekta i redakcja tekstu to dla Ciebie czarna magia, napisz do mnie. Pomogę Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

 

korekta tekstów, praca nad tekstem

Ile kosztuje korekta i redakcja tekstu?

Cena korekty i redakcji zależy od kilku czynników:

od objętości tekstu, czyli liczby znaków ze spacjami;

od stopnia zanieczyszczenia tekstu i liczby błędów, czyli ilości pracy i czasu, który korektor będzie musiał przeznaczyć na poprawianie;

od interesującego Cię terminu, czyli od tego, jak szybko chcesz otrzymać gotowy tekst (i jak bardzo korektor będzie musiał zasuwać, by się wyrobić);

od stopnia skomplikowania tekstu (o wiele więcej pracy wymagają monografie naukowe, a artykuł blogowy – zdecydowanie mniej).

Cena redakcji tekstu

Już wiesz, że cena redakcji tekstu zależy”. Jednak stawka mieści się w przedziale 185 – 220 zł za arkusz wydawniczy, czyli 40 000 znaków ze spacjami. Krótsze treści – wpisy do mediów społecznościowych, teksty na landing page, artykuły blogowe, treści reklamowe – wyceniam indywidualnie. 

Pss! Tworzysz regularnie krótkie treści do swoich kanałów komunikacji? Zobacz, jaki interes możesz ze mną ubić.

 

Cena korekty tekstu

Oczywiście „to zależy”. Jednak zazwyczaj cena korekty tekstu wynosi 90 – 110 zł za arkusz wydawniczy, czyli 40 000 znaków ze spacjami.

A co to ten arkusz wydawniczy? Nie mogę podać liczby stron?

Korekta i redakcja tekstu to usługa, za którą rozliczamy się na podstawie liczby znaków ze spacjami, bo strona stronie nierówna.

Strona z bryłą tekstu napisanym czcionką Times New Roman 12, z interlinią 1, bez akapitów może mieć nawet 4400 znaków ze spacjami. A taka z formatowaniem Times New Roman 14, interlinia 1,5 może mieć ich 2300.

 

Jak będziemy współpracować przy Twoim tekście?

1. Ustalenia wstępne

W mailu zawrzyj podstawowe informacje o swoim projekcie:

rodzaj tekstu,

objętość (liczba znaków ze spacjami; jeśli nie wiesz, jak ją sprawdzić – nie przejmuj się, pomogę Ci, a jeśli prześlesz mi cały tekst, to sprawdzę to za Ciebie),

termin, jaki Cię interesuje,

– informację, czy ktoś już pracował nad tekstem (wykonał redakcję).

Pamiętaj o przesłaniu próbki tekstu. Dzięki temu szybciej otrzymasz wycenę.

2. Wycena i decyzja

Na podstawie przesłanej przez Ciebie próbki wycenię zlecenie i podam czas realizacji.

Porozmawiamy o Twoich wątpliwościach i życzeniach. Omówimy szczegółowo przeznaczenie tekstu, grupę docelową.

Wszystko po to, abyśmy się dobrze rozumieli i byli zadowoleni ze współpracy.

Wyjaśnię Ci etapy pracy i omówimy sposób rozliczenia się za zlecenie.

Wytłumaczę Ci też, jak pracować z poprawkami.

3. Redakcja tekstu

Pracuję w Wordzie lub Dokumentach Google. Poprawki nanoszę z włączonym trybem śledzenia zmian. Po skończonej pracy odsyłam Tobie tekst.

Czas na Ciebie! Przeglądasz wszystkie poprawki. W komentarzach możesz zostawić swoje wątpliwości.

Po skończonej pracy tekst przesyłasz do mnie, bym mogła odpowiedzieć na Twoje pytania i przejrzeć, jak Ci poszło z poprawkami.

4. Korekta tekstu

Jeśli tekst po redakcji idzie do składu lub do obróbki graficznej, korektę wykonuję już na pliku pdf w programie Adobe Acrobat.

Sprawdzam, czy w tekście nie zawieruszyły się jakieś błędy i czy nie powstały nowe przy obróbce przez składacza, grafika.

Jeśli tekst po redakcji nie będzie składany ani oprawiany graficznie, korektę wykonuję w Wordzie.

To wszystko! Teraz masz pewność, że Twój tekst może wyruszyć w świat.

Korekta i redakcja tekstu w pigułce – najczęściej zadawane pytania

Wydaje mi się, że piszę w porządku, a mój tekst nie ma za dużo błędów. Czy mogę zlecić samą korektę tekstu?

Odpowiadając wprost: nie, jeśli tekst nie przeszedł redakcji. Pierwsze czytanie po autorze to zawsze redakcja. Nawet jeśli piszesz lekko, poprawnie, czasem tylko zgubisz przecinki, to i tak pierwsza praca z tekstem to redakcja. Dlaczego tak? A no dlatego, że redaktor nie sprawdza tylko błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Weryfikuje wszystkie fakty, nazwiska, dane, pojęcia.

Przykład pierwszy: piszesz fabularyzowaną książkę o wojnie Dwóch Róż w Anglii. Redaktor upewni się, żeby w którymś rozdziale Ryszard III York nie został przypadkiem mianowany Lancasterem, a Henryk VII nie pomylił się komuś z Henrykiem VII.

Przykład drugi: Piszesz e-booka o budowaniu marki osobistej na Instagramie. Rzetelny redaktor spyta Cię o grupę docelową, uwzględni Twój styl komunikacji i zadba, byś przekazał swoją wiedzę tak, by odbiorcy wszystko zrozumieli (ustrzeże Cię przed klątwą wiedzy).

Samą korektę tekstu możesz mi zlecić tylko, jeśli wcześniej ktoś już pracował nad nim i wykonał redakcję.

Ile kosztuje korekta tekstu?

Cena korekty tekstu wynosi od 90 zł do 110 zł za 40 000 znaków ze spacjami (arkusz wydawniczy). Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić w Wordzie, ile znaków ze spacjami ma Twój tekst, wystarczy, że prześlesz go do mnie, a ja sprawdzę to za Ciebie.

Ile kosztuje redakcja tekstu?

Cena redakcji tekstu wynosi od 185 zł do 220 zł za 40 000 znaków ze spacjami (arkusz wydawniczy). Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić w Wordzie, ile znaków ze spacjami ma Twój tekst, wystarczy, że prześlesz go do mnie, a ja sprawdzę to za Ciebie.

Nie wiem, co to ten arkusz wydawniczy. Mam 50 stron e-booka w Wordzie – ile kosztuje korekta i redakcja e-booka?

Przyjmijmy, że na każdej z 50 stron znajduje się ok. 4400 znaków ze spacjami (czcionka: Times New Roman 12, interlinia 1, brak akapitów, cała strona to jeden nieprzerwany blok tekstu).

W zależności od ostatecznej stawki redakcja e-booka wyniesie od ok. 1018 zł do ok. 1210 zł.

Cena korekty e-booka (tylko jeśli tekst jest już po redakcji, najczęściej po składzie lub opracowaniu graficznym) zmieści się w przedziale 495–605 zł.

Zazwyczaj korekta i redakcja tekstu to usługa kompleksowa. Jeśli prześlesz mi świeżo napisany tekst, zajmę się i redakcją, i korektą. Wtedy za cały pakiet (redakcja + korekta) zapłacisz mniej.

W pakiecie redakcja wyniesie tyle samo: od ok. 1018 zł do ok. 1210 zł, ale za korektę zapłacisz 60% podstawowej stawki za korektę (czyli od 54 zł do 66 zł za 40 000 znaków ze spacjami). Czyli dla e-booka z przykładu korekta wyniesie od 297 zł do 363 zł.

W pakiecie koszt redakcji i korekty tekstu wyniesie od 1315 zł do 1573 zł.

 

Oferujesz zniżkę, jeśli wykonujesz zarówno redakcję, jak i korektę tego samego tekstu?

Najczęściej współpraca ze mną obejmuje: redakcję, Twoją samodzielną pracę z poprawkami po redakcji, korektę (często już po składzie, obrobieniu przez grafika), ponownie Twoje samodzielne działanie z poprawkami po korekcie. 

Przy takiej współpracy cena korekty tekstu, który wcześniej redagowałam, jest niższa (w porównaniu z sytuacją, kiedy zlecasz mi samą korektę, a redakcję robił ktoś inny). Stawka wynosi wówczas 60% podstawowej stawki za korektę, czyli od 54 zł do 66 zł za 40 000 znaków ze spacjami.

Jak długo trwa korekta i redakcja tekstu?

Przyjmuje się, że dziennie redaktor sprawdza (wykonuje redakcję) jeden arkusz wydawniczy (40 000 znaków ze spacjami). 

Korekta tekstu natomiast obejmuje mniejszy zakres prac i średnio korektor jest w stanie sprawdzić 2 arkusze wydawnicze (80 000 znaków ze spacjami).

Dla przykładu: redakcja 50 stron e-booka (czcionka: Times New Roman 12, interlinia 1, brak akapitów, cała strona to jeden nieprzerwany blok tekstu) zajmie ok. 6 dni, a jego korekta ok. 3 dni.

Redakcja i korekta tekstu potrzebna na cito! Realizujesz zlecenia ekspresowe?

Tak, ale stawki różnią się od standardowych. Takie zlecenia wyceniam indywidualnie. Jeśli potrzebujesz mojej natychmiastowej pomocy, pędź tutaj i napisz do mnie maila.

Czy przygotujesz próbkę redakcji tekstu?

Oczywiście! Zredaguję przesłaną przez Ciebie próbkę za darmo (do 3 stron), a Ty ocenisz, czy chcesz ze mną współpracować.

Dlaczego warto oddać swój tekst w ręce profesjonalisty?

Bo teksty prawdę mówią o autorze. Chcesz ryzykować swoim wizerunkiem? Też tak sądzę. Bezbłędne teksty to fundamenty solidnej marki i pozycji eksperta.  

Bo nie musisz być prof. Miodkiem, by pisać dobre teksty. Rzetelny korektor będzie badał niuanse języka za Ciebie.

Bo szanujesz swój czas. Ty zajmij się pisaniem (lub odpoczynkiem), a poprawianie błędów zostaw fachowcowi. 

Bo profesjonalna korekta i redakcja tekstu to same korzyści: więcej czasu, lekka głowa (bo wolna od rozmyślań nad pisownią naprawdę i na pewno”), odbiorcy skupieni na treści, a nie na błędach, klienci powracający po kolejne e-booki i czytelnicy wyczekujący kolejnych tomów.

 

Czytelnicy zachwycą się tekstem. Nawet nie zauważą, kiedy dotarli do ostatniej strony.

Nikt nie wytknie Ci błędu, o którym nawet nie miałeś pojęcia.

Zyskasz cenne wskazówki od redaktora, by w przyszłości pisać jeszcze lepsze teksty i szlifować swój warsztat.

Zaoszczędzisz czas. Skupisz się na pisaniu, a wertowanie słowników zostawisz korektorowi.

Powiązane wpisy na blogu:

Redakcja a korekta tekstu: czym się różnią i na czym polegają i czy każdy tekst potrzebuje tych usług

Redakcja a korekta tekstu – czym się różnią i na czym polegają

Planujesz napisać lub wydać swoją pierwszą książkę albo e-booka? Doskonale! Ale czy wiesz, że każdy tekst musi zostać starannie skorygowany i zredagowany? Jeśli nie byłeś tego świadomy, dobrze trafiłeś. Opowiem Ci, czym są redakcja i korekta tekstu, jak się od siebie różnią i dlaczego są kluczowe dla jakości Twojej pracy. Oto małe spostrzeżenie: niezależnie od rodzaju, każdy tekst zyskuje na wartości dzięki…

grafika do wpisu o numerze ISBN

Co to jest numer ISBN, jak go uzyskać i czy jest obowiązkowy

ISBN (International Standard Book Number – Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki) to trzynastocyfrowy kod służący do identyfikacji wydawcy, tytułu książki oraz jej różnych edycji. Można znaleźć go na każdej książce dostępnej w księgarni. Ale czy ISBN jest również wymagany dla e-booków? Jak wygląda sytuacja w przypadku self-publishingu? W tym tekście dowiesz się, czy posiadanie numeru ISBN jest obowiązkowe…

Zajawka do artykuły "jak sprzedać książkę - 7 wskazówek"

Jak sprzedać książkę i odnieść sukces na rynku wydawniczym?

Scott Fitzgerald czerpał inspiracje z dzienników swojej żony Zeldy, J.K. Rowling odwiedziła 12 wydawnictw, zanim zaakceptowano jej rękopis Harry’ego Pottera, a Sylvia Plath zakończyła swoje życie tragicznie, co odzwierciedla jej dzieło „Szklany klosz”. Czy zatem nowi autorzy muszą posuwać się do kradzieży, nieustannie szukać wydawcy, czy być naznaczeni tragedią, aby zdobyć rozpoznawalność? Rzeczywistość nie jest…

To jak? Popracujemy nad Twoim tekstem?